BUK117-50DL
Features: *TrenchMOS output stage*Current limiting*Overload protection*Overtemperature protection*Protection latched reset by inpu*5 V logic compatible input level*Control of output stage and supply of overload protection circuits derived from input*Low operating input current permits direct drive...
product image
BUK117-50DL Picture
SeekIC No. : 004304172 Detail
BUK117-50DL: Features: *TrenchMOS output stage*Current limiting*Overload protection*Overtemperature protection*Protection latched reset by inpu*5 V logic compatible input level*Control of output stage and supply...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BUK117-50DL
Features:
*TrenchMOS output stage
Current limiting
*Overload protection
*Overtemperature protection
*Protection latched reset by inpu
*5 V logic compatible input level
*Control of output stage and supply of overload protection circuits derived from input
*Low operating input current permits direct drive by micro-controller
*ESD protection on all pins
*Overvoltage clamping for turn off of inductive loads
Application
General purpose switch for driving
*heaters
in automotive systems and other
applications.
Specifications
SYMBOL PARAMETER CONDITIONS MIN. MAX. UNIT
VDS Continuous drain-source voltage1  -  - 50 V
ID Continous drain current  VIS=5V;Tmb=25  - self-limited A
ID Continous drain current  VIS=5V;Tmb110  - 8 A
II Continous input current  -  -5 5 mA
IIRM Non-repetitive peak input current  tp1ms  -10 10 mA
PD Total power dissipation  Tmb25  - 40 W
Tstg Storage temperature  -  -55 175
Tj Continuous junction temperature2  normal operation  - 150
Tsold Lead temperature  during soldering  - 250
Description
Monolithic temperature and overload protected logic level power MOSFET BUK117-50DL in TOPFET2 technology assembled in a 3 pin plastic package.