BUK118-50DL
MOSFET RAIL TOPFET2
product image
BUK118-50DL Picture
SeekIC No. : 00160756 Detail
BUK118-50DL: MOSFET RAIL TOPFET2
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BUK118-50DL
Mfg:
NXP Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 50 V
Continuous Drain Current : 16 A Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.1 Ohms
Configuration : Single Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-78B
Packaging : Rail
Description
Gate-Source Breakdown Voltage :
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Continuous Drain Current : 16 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 50 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.1 Ohms
Packaging : Rail
Package / Case : SOT-78B
Features:
·TrenchMOS output stage
·Current limiting
·Overload protection
·Overtemperature protection
·Protection latched reset by input
·5 V logic compatible input level
·Control of output stage and supply of overload protection circuits derived from input
·Low operating input current permits direct drive by micro-controller
·ESD protection on all pins
Specifications
SYMBOL PARAMETER CONDITIONS MIN. MAX. UNIT
VDS Continuous drain source voltage1 - - 50 V
ID Continuous drain current VIS = 5 V; Tmb = 25 - self - A
ID Continuous drain current VIS = 5 V; Tmb 125 - limited
II Continuous input current - -5 16 A
IIRM Non-repetitive peak input current tp 1 ms -10 5 mA
10 mA
PD Total power dissipation Tmb 25 - 65 W
Tstg Storage temperature - -55 175
Tj Continuous junction temperature2 normal operation - 150
Tsold Case temperature during soldering - 260
Description
Monolithic temperature andoverload protected logic level powerMOSFET BUK118-50DL in TOPFET2 technologyassembled in a 3 pin surface mountplastic package.