BUK119-50DL
MOSFET RAIL TOPFET2
product image
BUK119-50DL Picture
SeekIC No. : 00161967 Detail
BUK119-50DL: MOSFET RAIL TOPFET2
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BUK119-50DL
Mfg:
NXP Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 50 V
Continuous Drain Current : 20 A Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.052 Ohms
Configuration : Single Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-78B
Packaging : Rail
Description
Gate-Source Breakdown Voltage :
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Continuous Drain Current : 20 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 50 V
Packaging : Rail
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.052 Ohms
Package / Case : SOT-78B
Features:
·TrenchMOS output stage
·Current limiting
·Overload protection
·Overtemperature protection
·Protection latched reset by input
·5 V logic compatible input level
·Control of output stage and supply of overload protection circuits derived from input
·Low operating input current permits direct drive by micro-controller
·ESD protection on all pins
·Overvoltage clamping for turn off of inductive loads
Application
General purpose switch for driving
·heaters
in automotive systems and other applications.
Specifications
SYMBOL
PARAMETER
CONDITIONS
MIN.
MAX.
UNIT
VDS
ID
ID
II
IIRM
PD
Tstg
Tj
Tsold
Continuous drain source voltage1
Continuous drain current
Continuous drain current
Continuous input current
Repetitive peak input current
Total power dissipation
Storage temperature
Continuous junction temperature2
Lead temperature
VIS = 5 V; Tmb = 25
VIS = 5 V; Tmb 121
0.1, tp = 300 µs
Tmb 25
normal operation
during soldering
-5
self -
limited
20
V
A
A
mA
mA
W
Description
Monolithic temperature and overload protected logic level power MOSFET BUK119-50DL in TOPFET2 technology assembled in a 3 pin plastic package.