BUK1M200-50SDLD
Features: Power TrenchMOSOvertemperature protectionOverload protectionInput-source voltage resets latched protection circuitry.Inputusedtocontroloutputstageand supply overload protection circuits5 V logic compatible input levelCurrent limitingESD protection for all pinsOverfatigue clamping for tur...
product image
BUK1M200-50SDLD Picture
SeekIC No. : 004304185 Detail
BUK1M200-50SDLD: Features: Power TrenchMOSOvertemperature protectionOverload protectionInput-source voltage resets latched protection circuitry.Inputusedtocontroloutputstageand supply overload protection circuits5 V...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BUK1M200-50SDLD
Features:
Power TrenchMOS
Overtemperature protection
Overload protection
Input-source voltage resets latched protection circuitry.
Inputusedtocontroloutputstageand supply overload protection circuits
5 V logic compatible input level
Current limiting
ESD protection for all pins
Overfatigue clamping for turn off of inductive loads
Low operating input current permits direct drive by micro-controller.
Application
Low-side driver
Low frequency Pulse Width Modulation
DC switching
General purpose switch for driving lamps,motors,solenoidsandheaters.
Specifications
 Symbol  Parameter  Conditions  Min  Max  Unit
 VDS  drain-source voltage[1]
   -  50  V
 II  input current  clamping  -  3  mA
 Ptot  tatal power dissipation[2]
 Tsp25; Figure 4  -  9.4  W
 IIMS  non-repetitive peak input current  tp1 ms  -  10  mA
 Tstg  storage temperature    -55  +150
 Tj  junction temperature[3]
 normal operation  -  150
Overvoltage clamping[4]
 EDS(CL)R  repetitive drain-source clamping[5]
 Tsp125;IDM=50mA;f=250Hz  -  5  mJ
Overload protection[6]
 VDS(prot)  protected drain-source voltage  VIS4V  -  35  V
Reverse diode
 IS  source(diode forward) current  Tsp25;VIS=0V  -  2  A
Electrostatic discharge
 Vesd  electrostatic discharge voltage  C=250 pF; R=1.5k  -  2  kV
[2]   For all devices active.
[3]   Not in an overload condition with drain current limiting.
[4]   At a drain-source voltage above 50V the power MOSFET is actively turnde on to clamp overvoltage transients.