BUK1M200-50SGTD
product image
BUK1M200-50SGTD Picture
SeekIC No. : 004304186 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BUK1M200-50SGTD
Description
Features of the BUK1M200-50SGTD are:(1)Power TrenchMOS. n 5V logic compatible; (2)Overtemperature protection n Current trip protection; (3)Overload protection n ESD protection for all pins; (4)Input-source voltage resets latched protection circuitry; (5)Overvoltage clamping for turn off of inductive loads; (6)Control of output stage and supply of overload protection circuits derived from input; (7)Low operating input current permits direct drive by micro-controller.
The absolute maximum ratings of the BUK1M200-50SGTD can be summarized as:(1)drain-source voltage: 50 V;(2)drain current: 2.7 A;(3)input current: 3 mA;(4)non-repetitive peak input current: 10 mA;(5)total power dissipation: 9.4 W;(6)storage temperature: -55 to +150 °C;(7)junction temperature: 150 °C;(8)non-repetitive drain-source clamping energy: 100 mJ;(9)repetitive drain-source clamping energy: 5 mJ;(10)protected drain-source voltage: 35 V.etc. If you want to know more information such as the electrical characteristics about it, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com.