BUK202-50Y
Features: *Vertical power DMOS switch*Low on-state resistance*5 V logic compatible input*Overtemperature protection - self resets with hysteresis*Overload protection against short circuit load with output current limiting; latched - reset by input*High supply voltage load protection*Supply undervo...
product image
BUK202-50Y Picture
SeekIC No. : 004304192 Detail
BUK202-50Y: Features: *Vertical power DMOS switch*Low on-state resistance*5 V logic compatible input*Overtemperature protection - self resets with hysteresis*Overload protection against short circuit load with ...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BUK202-50Y
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
*Vertical power DMOS switch
*Low on-state resistance
*5 V logic compatible input
*Overtemperature protection - self resets with hysteresis
*High supply voltage load protection
*Supply undervoltage lock out
*Status indication for overload protection activated
*Diagnostic status indication of open circuit load
*Very low quiescent current
*Voltage clamping for turn off of inductive loads
*ESD protection on all pins
*Reverse battery and overvoltage protection
Application
General controller for driving lamps, motors, solenoids, heaters.
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
SYMBOL PARAMETER CONDITIONS MIN. MAX. UNIT
Battery voltages
VBG Continuous off-state supply voltage - 0 50 V
Reverse battery voltages1 External resistors:
-VBG Repetitive peak supply voltages RI=RS4.7k,0.1 - 32
V
V
-VBG Continuous reverse supply voltage RI=RS4.7k - 4 A
IL Continuous load current Tmb110 - 50 W
PD Total power dissipation Tmb25 - 175
Tstg Storage temperature - -55 150
Tj Continuous junction temperature2 - - 250
Tsold Lead temperature during soldering -
Input and status
II Continuous input current - -5 5 mA
IS Continuous status current - -5 5 mA
II Repetitive peak input current 0.1 -20 20 mA
IS Repetitive peak status current 0.1 -20 20 mA
Inductive load clamping
EBL Non-repetitive clamping energy Tmb=150 prior to turn-off - 1.4 J
Description
The BUK202-50Y is designed as one kind of powerMOS transistor that can be used in general controller for driving lamps, motors, solenoids, heaters. Features of this device are:(1)Vertical power DMOS switch; (2)Low on-state resistance; (3)5 V logic compatible input; (4)Overtemperature protection - self resets with hysteresis; (5)Overload protection against short circuit load with output current limiting; latched - reset by input; (6)High supply voltage load protection; (7)Supply undervoltage lock out; (8)Status indication for overload protection activated; (9)Diagnostic status indication of open circuit load; (10)Very low quiescent current; (11)Voltage clamping for turn off of inductive loads; (12)ESD protection on all pins; (13)Reverse battery and overvoltage protection.
The absolute maximum ratings of the BUK202-50Y can be summarized as:(1)Continuous off-state supply voltage: 0 to 50 V;(2)Repetitive peak supply voltage: 32 V;(3)Continuous reverse supply voltage: 16 V;(4)Continuous load current: 20 A;(5)Total power dissipation: 125 W;(6)Storage temperature: -55 to 175 °C;(7)Continuous junction temperature: 150 °C;(8)Lead temperature: 250 °C;(9)Non-repetitive clamping energy: 1.7 J.
The electrical characteristics of BUK202-50Y can be summarized as:(1)Battery to ground voltage: 50 to 65 V;(2)Battery to load: 50 to 65 V;(3)Negative load to ground: 12 to 21 V;(4)Operating range voltage: 5 to 40 V;(5)Nominal load current: 9 A;(6)Quiescent current: 0.1 to 2 uA;(7)Operating current: 1.5 to 4 mA;(8)Off-state load current: 0.1 to 1 uA. If you want to know more information such as the electrical characteristics about it, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com.