BUK213-50Y118
PinoutDescriptionThe BUK213-50Y118 is designed as one kind of monolithic temperature and overload protected single high-side power switch device that can be used in (1)12 and 24V grounded loads; (2)High inrush current loads; (3)Inductive loads; (4)Replacement for relays and fuses applications. Fe...
product image
BUK213-50Y118 Picture
SeekIC No. : 004304205 Detail
BUK213-50Y118: PinoutDescriptionThe BUK213-50Y118 is designed as one kind of monolithic temperature and overload protected single high-side power switch device that can be used in (1)12 and 24V grounded loads; (2)...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BUK213-50Y118
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Pinout
  Connection Diagram
Description
The BUK213-50Y118 is designed as one kind of monolithic temperature and overload protected single high-side power switch device that can be used in (1)12 and 24V grounded loads; (2)High inrush current loads; (3)Inductive loads; (4)Replacement for relays and fuses applications.
Features of the BUK213-50Y118 are:(1)Very low quiescent current; (2)CMOS logic capability; (3)Power TrenchMOS; (4)Negative load clamping; (5)Overtemperature protection; (6)Overload protection; (7)Over and undervoltage protection; (8)ESD protection for all pins; (9)Reverse battery protection; (10)Diagnostic status indication; (11)Low charge pump noise; (12)Operating voltage down to 5.5 V; (13)Loss of ground protection; (14)Current limitation.
The absolute maximum ratings of the BUK213-50Y118 can be summarized as:(1)continuous supply voltage: 50 V;(2)continuous load current: 8.5 A;(3)total power dissipation: 48 W;(4)storage temperature: -55 to +175 °C;(5)junction temperature: 150 °C;(6)mounting base temperature: 260 °C;(7)continuous reverse voltage: 16 V;(8)repetitive reverse voltage: 32 V;(9)electrostatic discharge voltage: 2 kV;(10)non-repetitive clamping energy: 100 mJ. If you want to know more information such as the electrical characteristics about it, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com.