BUK216-50YT
product image
BUK216-50YT Picture
SeekIC No. : 004304209 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BUK216-50YT
Description
Features:
·Vertical power TrenchMOS
·Low on-state resistance
·CMOS logic compatible
·Very low quiescent current
·Latched overtemperature protection
·Load current limiting at reduced level
·Short circuit load detection
·Overvoltage and undervoltage shutdown with hysteresis
·Diagnostic status indication
·Voltage clamping for turn off of inductive loads
·ESD protection on all pins
·Reverse battery, overvoltage and transient protection
Application
General controller for driving lamps, motors, solenoids, heaters.
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
SYMBOL
PARAMETER
CONDITIONS
MIN.
MAX.
UNIT
VBG
Continuous off-state supply voltage
V
IL
Continuous load current Tmb 140°C
10
A
PD
Total power dissipation Tmb 25°C
98
W
Tstg
Storage temperature
-55
°C
Tj
Continuous junction temperature1
150
°C
Tsold
Mounting base temperature during soldering
-VBG
Reverse battery voltages2
Continuous reverse voltage
16
V
Peak reverse voltage
32
RI,RS
Application information
External resistors3
to limit input, status currents
3.2
k
II,IS
Input and status
Continuous currents
-5
mA
II,IS
Repetitive peak currents 0.1, tp = 300 s
-50
mA
EBL
Inductive load clamping
Non-repetitive clamping energy
IL = 15 A, VBG = 16 V
Tj = 150 °C prior to turn-off
380
mJ
Description
Some limiting values have been concluded into several points of BUK216-50YT as follow. The first one is about its continuous off-state supply voltage which would be min 0V and max 50V. The second one is about its continuous load current which would be max 10A. The third one is about its total power dissipation which would be max 98W. The fourth one is about its storage temperature which would be from -55 to 175°C. The fifth one is about its continuous junction temperature1 which would be max 150°C. The sixth one is about its mounting base temperature during soldering which would be max 260°C. The seventh one is about its continuous reverse voltage which would be max 16V. The eighth one is about its peak reverse voltage which would be max 32V. The ninth one is about its external resistors which would be min 3.2k. The tenth one is about its continuous current which would be min -5mA and max 5mA. The eleventh one is about its repetitive peak current which would be min -50mA and max 50mA. The twelfth one is about its non-repetitive clamping energy which would be max 380mJ. And so on. For more information please contact us.