BUK218-50DC
product image
BUK218-50DC Picture
SeekIC No. : 004304211 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BUK218-50DC
Description
Features:
Vertical power TrenchMOS
Low on-state resistance
CMOS logic compatible
Very low quiescent current
Overtemperature protection
Load current limiting
Overload and short circuit protection
Self resetting overcurrent protection
Overvoltage and undervoltage shutdown with hysteresis
Off-state open circuit load detection
Diagnostic status indication
Voltage clamping for turn off of inductive loads
ESD protection on all pins
Reverse battery, overvoltage and transient protection
Application
General purpose switch for driving lamps, motors, solenoids, heaters.
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
SYMBOL PARAMETER CONDITIONS MIN. MAX. UNIT
VBG Continuous supply voltage 0 50 V
IL Continuous load current per channel Tmb135 - 8 A
PD Total power dissipation Tmb25 - 83.3 W
Tstg Storage reperature -55 175
Tj Continuous junction temperature1 -40 150
Reverse battery voltages2
VGB Continuous reverse voltage - 16 V
VGB Peak reverse voltage - 32 V
Application information
RI, RS Extemal resistors3 to linit input, status currents 3.2 - k
Input and status currents
II Continuous input current -5 5 mA
IS Continuous status current -5 5 mA
II Repetitive peak input current 0.1, tp=300s -50 50 mA
IS Repetitive peak status current 0.1, tp=300s -50 50 mA
Inductive load clamping VBG=13V, IL=8A
EBL Non-repetitive clamping energy(one channnel) Tj=150 prior to turn-off - 150 mJ
Description
Monolithic dual channel high side protected power switch in TOPFET2 BUK218-50DC technology assembled in a 7 pin plastic surface mount package.