BYV42F-200
Features: * Low forward volt drop* Fast switching* Soft recovery characteristic* Reverse surge capability* High thermal cycling performance* Isolated mounting tabPinoutSpecifications SYMBOL PARAMETER CONDITIONS MIN. MAX. UNIT VRRM Peak repetitive reverseVoltage 200 V VRWM ...
product image
BYV42F-200 Picture
SeekIC No. : 004305951 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BYV42F-200
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
* Low forward volt drop
* Fast switching
* Soft recovery characteristic
* Reverse surge capability
* High thermal cycling performance
* Isolated mounting tab
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
SYMBOL PARAMETER CONDITIONS MIN. MAX. UNIT
VRRM Peak repetitive reverse
Voltage
200 V
VRWM Working peak reverse
voltage
200  V
VR continuous reverse voltage 200  V
I O(AV) Average rectified output
current (both diodes
conducting)
square wave; = 0.5; Tmb 104
20
A
I FRM repetitive peak forward current square wave;= 0.5; Tmb 104 30 A
IFSM non-repetitive peak forward current t = 10 ms
t = 8.3 ms
sinusoidal; with reapplied VRRMmax)
150
A
I RRM Peak repetitive reverse
surge current
tp = 2 s; = 0.001 0.2 A
I RSM Peak non-repetitive reverse
surge current
tp = 100 s 0.2 A