BYV79E-150
Features: * Low forward volt drop* Fast switching* Soft recovery characteristic* Reverse surge capability* High thermal cycling performance* Low thermal resistancePinoutSpecifications SYMBOL PARAMETER CONDITIONS MIN. MAX. UNIT VRRM Peak repetitive reverseVoltage 150 V VRWM ...
product image
BYV79E-150 Picture
SeekIC No. : 004305972 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BYV79E-150
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
* Low forward volt drop
* Fast switching
* Soft recovery characteristic
* Reverse surge capability
* High thermal cycling performance
* Low thermal resistance
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
SYMBOL PARAMETER CONDITIONS MIN. MAX. UNIT
VRRM Peak repetitive reverse
Voltage
150 V
VRWM Working peak reverse
voltage
150  V
VR continuous reverse voltage Tmb 145 150  V
I F(AV) Average rectified forward
current 1
square wave; = 0.5; Tmb 120
14
A
I FRM Repetitive peak forward current per diode t = 25 s; = 0.5;
Tmb 120
28 A
IFSM non-repetitive peak forward current t = 10 ms
t = 8.3 ms
sinusoidal; with reapplied VRRMmax)
150
A
I RRM Peak repetitive reverse
surge current
tp = 2 s; = 0.001 0.2 A
I RSM Peak non-repetitive reverse
surge current
tp = 100 s 0.2 A