BYW29E-200,127
Rectifiers FAST REC 8A 200V
product image
BYW29E-200,127 Picture
SeekIC No. : 00168668 Detail
BYW29E-200,127: Rectifiers FAST REC 8A 200V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BYW29E-200,127
Mfg:
NXP Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Single
Reverse Voltage : 200 V Forward Voltage Drop : 1.3 V at 20 A
Recovery Time : 25 ns Forward Continuous Current : 8 A
Max Surge Current : 88 A Reverse Current IR : 10 uA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220AC
Packaging : Tube
Description
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Configuration : Single
Forward Continuous Current : 8 A
Reverse Voltage : 200 V
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AC
Recovery Time : 25 ns
Reverse Current IR : 10 uA
Forward Voltage Drop : 1.3 V at 20 A
Max Surge Current : 88 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationBYW29E-200,127
VendorNXP Semiconductors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.05V @ 8A
Reverse Recovery Time (trr)25ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10A @ 200V
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)