BYW29F-200
Rectifiers RO 511-BYW29FP-200
product image
BYW29F-200 Picture
SeekIC No. : 00183103 Detail
BYW29F-200: Rectifiers RO 511-BYW29FP-200
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BYW29F-200
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Fast Recovery Rectifiers Configuration : Single
Reverse Voltage : 200 V Forward Voltage Drop : 1.15 V at 10 A
Recovery Time : 35 ns Forward Continuous Current : 8 A
Max Surge Current : 80 A Reverse Current IR : 10 uA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : ISOWATT-220
Packaging : Tube
Description
Product : Fast Recovery Rectifiers
Configuration : Single
Forward Continuous Current : 8 A
Reverse Voltage : 200 V
Max Surge Current : 80 A
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Reverse Current IR : 10 uA
Recovery Time : 35 ns
Forward Voltage Drop : 1.15 V at 10 A
Package / Case : ISOWATT-220
Features:
* VeryLowForwardLosses
* Negligibleswitchinglosses
* Highsurgecurrentcapability
* Insulated packages (ISOWATT220AC,TO-220FPAC): Insulationvoltage:2000VDC Typicalinsulationcapacitance=12pF
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
SYMBOL PARAMETER CONDITIONS Value UNIT
VRRM Repetitivepeakreversevoltage
200
V
I F(RMS) RMS forward current 16 A
IF(AV) Average forward current D2PAK/              Tc=120°C
TO-220AC
ISOWATT220AC Tc=100°C
TO-220FPAC
8 A
IFSM Peak non-repetitive forward
current
tp = 10 ms  Sinusoidal 80 A