BYW51G-200
Rectifiers 2X10 Amp 200 Volt
product image
BYW51G-200 Picture
SeekIC No. : 00180855 Detail
BYW51G-200: Rectifiers 2X10 Amp 200 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BYW51G-200
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Dual Common Cathode
Reverse Voltage : 200 V Forward Voltage Drop : 1.15 V at 16 A
Recovery Time : 35 ns Forward Continuous Current : 20 A
Max Surge Current : 100 A Reverse Current IR : 15 uA
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : D2-PAK
Packaging : Tube
Description
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Mounting Style : SMD/SMT
Reverse Voltage : 200 V
Packaging : Tube
Max Surge Current : 100 A
Forward Continuous Current : 20 A
Configuration : Dual Common Cathode
Recovery Time : 35 ns
Reverse Current IR : 15 uA
Package / Case : D2-PAK
Forward Voltage Drop : 1.15 V at 16 A
Features:
* SUITEDFORSMPS
* VERYLOWFORWARDLOSSES
* NEGLIGIBLESWITCHINGLOSSES
* HIGHSURGECURRENTCAPABILITY
* INSULATED PACKAGES (ISOWATT220AB /TO-220FP):Insulationvoltage=2000VDC Capacitance=12pF
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
SYMBOL PARAMETER CONDITIONS Value UNIT
VRRM Peak repetitive reverse
voltage
200 V
I F(RMS) RMS forward current 20 A
IF(AV) Average forward current = 0.5 TO-220AB/D2PAKTc=120°C Perdiode
I2PAK                                 Perdevice
ISOWATT220AB Tc=95°C Perdiode
                                       Perdevice
TO-220FPAB Tc=85°C Perdiode