BYW51R-200
Features: *SUITEDFORSMPS*VERYLOWFORWARDLOSSES*NEGLIGIBLESWITCHINGLOSSES*HIGHSURGECURRENTCAPABILITY*INSULATED PACKAGES (ISOWATT220AB /TO-220FP):Insulationvoltage=2000VDC Capacitance=12pFPinoutSpecifications SYMBOL PARAMETER CONDITIONS Value UNIT VRRM Peak repetitive reversevoltage ...
product image
BYW51R-200 Picture
SeekIC No. : 004306029 Detail
BYW51R-200: Features: *SUITEDFORSMPS*VERYLOWFORWARDLOSSES*NEGLIGIBLESWITCHINGLOSSES*HIGHSURGECURRENTCAPABILITY*INSULATED PACKAGES (ISOWATT220AB /TO-220FP):Insulationvoltage=2000VDC Capacitance=12pFPinoutSpecifi...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BYW51R-200
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
* SUITEDFORSMPS
* VERYLOWFORWARDLOSSES
* NEGLIGIBLESWITCHINGLOSSES
* HIGHSURGECURRENTCAPABILITY
* INSULATED PACKAGES (ISOWATT220AB /TO-220FP):Insulationvoltage=2000VDC Capacitance=12pF
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
SYMBOL PARAMETER CONDITIONS Value UNIT
VRRM Peak repetitive reverse
voltage
200 V
I F(RMS) RMS forward current 20 A
IF(AV) Average forward current = 0.5 TO-220AB/D2PAKTc=120°C Perdiode
I2PAK                                 Perdevice
ISOWATT220AB Tc=95°C Perdiode
                                       Perdevice
TO-220FPAB Tc=85°C Perdiode