BYY57-600
Rectifiers 600V 35A
product image
BYY57-600 Picture
SeekIC No. : 00181136 Detail
BYY57-600: Rectifiers 600V 35A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BYY57-600
Mfg:
Diodes Inc. / Zetex
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Standard Recovery Rectifiers Configuration : Single
Reverse Voltage : 600 V Forward Voltage Drop : 1.2 V at 50 A
Forward Continuous Current : 35 A Max Surge Current : 600 A
Reverse Current IR : 250 uA Mounting Style : Through Hole
Package / Case : Press Fit Packaging : Bulk
Description
Recovery Time :
Reverse Voltage : 600 V
Packaging : Bulk
Configuration : Single
Product : Standard Recovery Rectifiers
Mounting Style : Through Hole
Reverse Current IR : 250 uA
Max Surge Current : 600 A
Forward Continuous Current : 35 A
Forward Voltage Drop : 1.2 V at 50 A