BZD17C100P
Zener Diodes 100 Volt 0.8 Watt 5%
product image
BZD17C100P Picture
SeekIC No. : 00277507 Detail
BZD17C100P: Zener Diodes 100 Volt 0.8 Watt 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BZD17C100P
Mfg:
Taiwan Semiconductor
Quick Details
Zener Voltage : 100 V Voltage Tolerance : 6 %
Voltage Temperature Coefficient : 0.11 % / C Power Dissipation : 0.8 W
Maximum Reverse Leakage Current : 1 uA Maximum Zener Impedance : 200 Ohms
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : Sub SMA Packaging : Reel
Description
Zener Current :
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Maximum Zener Impedance : 200 Ohms
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Voltage Tolerance : 6 %
Maximum Reverse Leakage Current : 1 uA
Zener Voltage : 100 V
Voltage Temperature Coefficient : 0.11 % / C
Power Dissipation : 0.8 W