BZD27-C3V6
product image
BZD27-C3V6 Picture
SeekIC No. : 004306302 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BZD27-C3V6
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
BZD27-C3V6 has seven features. The first one is glass passivated. The second one is high maximum operating temperature. The third one is it would have low leakage current. The fourth one is excellent stability. The fifth one is zener working voltage range from 3.6 to 270V for 46 types. The sixth one is transient suppressor stand-off voltage range from 6.2 to 430V for 45 types. The seventh one is supplied in 8 mm embossed tape. That are all the main features.
Some absolute maximum ratings of BZD27-C3V6 have been concluded into several points as follow. The first one is about its total power dissipation which would be max 1.7W at 105°C and would be 0.8W at 60°C. The third one is about its non-repetitive peak reverse power dissipation which would be 300W. The fourth one is about its storage temperature which would be from -65 to +200°C. The fifth one is about its junction temperature range which would be from -65 to +200°C. The sixth one is about its forward voltage which would be max 1.2V.
Also some electrical characteristics about BZD27-C3V6. The first one is about its working voltage which would be min 3.4V and nom 3.6V and max 3.8V. The second one is about its differential resistance which would be typ 4 and max 8. The third one is about its temperature coefficient which would be min -0.14 and max -0.04. The fourth one is about its test current which would be 100mA. The fifth one is about its reverse current at reverse voltage which would be max 100uA at 1V. The sixth one is about its thermal resistance from junction to tie-point which would be 55K/W. The seventh one is about its thermal resistance from junction to ambient which would be 175K/W. And so on. For more information please contact us.