BZD27C10P
Zener Diodes 10 Volt 0.8 Watt 5%
product image
BZD27C10P Picture
SeekIC No. : 00278005 Detail
BZD27C10P: Zener Diodes 10 Volt 0.8 Watt 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BZD27C10P
Mfg:
Taiwan Semiconductor
Quick Details
Zener Voltage : 10 V Voltage Tolerance : 6 %
Voltage Temperature Coefficient : 0.07 % / C Power Dissipation : 800 mW
Maximum Reverse Leakage Current : 7 uA Maximum Zener Impedance : 4 Ohms
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : Sub SMA Packaging : Reel
Description
Zener Current :
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Zener Voltage : 10 V
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Voltage Tolerance : 6 %
Voltage Temperature Coefficient : 0.07 % / C
Maximum Zener Impedance : 4 Ohms
Power Dissipation : 800 mW