BZD27C51P
Zener Diodes 51 Volt 0.8 Watt 5%
product image
BZD27C51P Picture
SeekIC No. : 00278069 Detail
BZD27C51P: Zener Diodes 51 Volt 0.8 Watt 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BZD27C51P
Quick Details
Zener Voltage : 51 V Voltage Tolerance : 6 %
Voltage Temperature Coefficient : 0.095 % / C Power Dissipation : 800 mW
Maximum Reverse Leakage Current : 1 uA Maximum Zener Impedance : 60 Ohms
Packaging : Reel
Maximum Zener Impedance : 60 Ohms
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Voltage Tolerance : 6 %
Maximum Reverse Leakage Current : 1 uA
Zener Voltage : 51 V
Power Dissipation : 800 mW
Voltage Temperature Coefficient : 0.095 % / C