BZM55C27-TR
Zener Diodes 27 Volt 0.5W 5%
product image
BZM55C27-TR Picture
SeekIC No. : 00269012 Detail
BZM55C27-TR: Zener Diodes 27 Volt 0.5W 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BZM55C27-TR
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Zener Voltage : 27 V Voltage Tolerance : 5 %
Voltage Temperature Coefficient : 0.08 % / C Power Dissipation : 500 mW
Maximum Reverse Leakage Current : 0.1 uA Maximum Zener Impedance : 80 Ohms
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : DO-213AB Packaging : Reel
Description
Zener Current :
Voltage Tolerance : 5 %
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Maximum Reverse Leakage Current : 0.1 uA
Maximum Zener Impedance : 80 Ohms
Power Dissipation : 500 mW
Zener Voltage : 27 V
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Voltage Temperature Coefficient : 0.08 % / C