BZM55C27-TR3
Zener Diodes 27 Volt 0.5W 5%
product image
BZM55C27-TR3 Picture
SeekIC No. : 00273677 Detail
BZM55C27-TR3: Zener Diodes 27 Volt 0.5W 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BZM55C27-TR3
Quick Details
Zener Voltage : 27 V Voltage Tolerance : 5 %
Voltage Temperature Coefficient : 0.08 % / C Power Dissipation : 500 mW
Maximum Reverse Leakage Current : 0.1 uA Maximum Zener Impedance : 80 Ohms
Zener Current :
Voltage Tolerance : 5 %
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Maximum Reverse Leakage Current : 0.1 uA
Maximum Zener Impedance : 80 Ohms
Power Dissipation : 500 mW
Zener Voltage : 27 V
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Voltage Temperature Coefficient : 0.08 % / C