BZM55C3V3-TR3
Zener Diodes 3.3 Volt 0.5W 5%
product image
BZM55C3V3-TR3 Picture
SeekIC No. : 00267668 Detail
BZM55C3V3-TR3: Zener Diodes 3.3 Volt 0.5W 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BZM55C3V3-TR3
Quick Details
Zener Voltage : 3.3 V Voltage Tolerance : 6 %
Voltage Temperature Coefficient : - 0.065 % / C Power Dissipation : 500 mW
Maximum Reverse Leakage Current : 2 uA Maximum Zener Impedance : 90 Ohms
Packaging : Reel
Power Dissipation : 500 mW
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Zener Voltage : 3.3 V
Voltage Tolerance : 6 %
Maximum Zener Impedance : 90 Ohms
Package / Case : DO-213AB
Maximum Reverse Leakage Current : 2 uA
Voltage Temperature Coefficient : - 0.065 % / C