BZT52C2V7
Zener Diodes 2.7 Volt 410mW 5%
product image
BZT52C2V7 Picture
SeekIC No. : 00278210 Detail
BZT52C2V7: Zener Diodes 2.7 Volt 410mW 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BZT52C2V7
Mfg:
Taiwan Semiconductor
Quick Details
Zener Voltage : 2.7 V Voltage Tolerance : 5 %
Voltage Temperature Coefficient : - 1.75 mV / C Power Dissipation : 500 mW
Maximum Reverse Leakage Current : 18 uA Maximum Zener Impedance : 100 Ohms
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOD-123 Packaging : Reel
Description
Zener Current :
Voltage Tolerance : 5 %
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Power Dissipation : 500 mW
Maximum Zener Impedance : 100 Ohms
Package / Case : SOD-123
Zener Voltage : 2.7 V
Voltage Temperature Coefficient : - 1.75 mV / C
Maximum Reverse Leakage Current : 18 uA
Features:
· Planar Die Construction
· 500mW Power Dissipation on Ceramic PCB
· General Purpose, Medium Current
· Ideally Suited for Automated Assembly Processes
· Available in Lead Free Version
Specifications
Part Number BZT52C2V7
Power Rating (mW) 500
NomVZ 2.7
@ IZT (mA) 5
Tol V (typ) (%) 7.41
IR (µA) 20
Characteristic
Symbol
Value
Unit
Forward Voltage (Note 2) @ IF = 10mA
VF
0.9
V
Power Dissipation (Note 1)
Pd
500
mW
Thermal Resistance, Junction to Ambient Air (Note 1)
RJA
305
/W
Operating and Storage Temperature Range
Tj, TSTG
-65 to +150
Notes: 1. Device mounted on ceramic PCB; 7.6mm x 9.4mm x 0.87mm with pad areas 25mm2.