BZT52C2V7S
Zener Diodes 2.7 Volt 200mW 5%
product image
BZT52C2V7S Picture
SeekIC No. : 00278118 Detail
BZT52C2V7S: Zener Diodes 2.7 Volt 200mW 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BZT52C2V7S
Quick Details
Zener Voltage : 2.7 V Voltage Tolerance : 5 %
Power Dissipation : 200 mW Maximum Reverse Leakage Current : 1 uA
Maximum Zener Impedance : 100 Ohms Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOD-323F
Packaging : Reel
Description
Voltage Temperature Coefficient :
Zener Current :
Voltage Tolerance : 5 %
Packaging : Reel
Maximum Zener Impedance : 100 Ohms
Maximum Reverse Leakage Current : 1 uA
Power Dissipation : 200 mW
Zener Voltage : 2.7 V