BZT52C33
Zener Diodes 33 Volt 410mW 5%
product image
BZT52C33 Picture
SeekIC No. : 00277888 Detail
BZT52C33: Zener Diodes 33 Volt 410mW 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BZT52C33
Quick Details
Zener Voltage : 33 V Voltage Tolerance : 5 %
Voltage Temperature Coefficient : 30.4 mV / C Power Dissipation : 500 mW
Maximum Reverse Leakage Current : 0.045 uA Maximum Zener Impedance : 80 Ohms
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOD-123 Packaging : Reel
Description
Zener Current :
Voltage Tolerance : 5 %
Packaging : Reel
Zener Voltage : 33 V
Maximum Zener Impedance : 80 Ohms
Power Dissipation : 500 mW
Package / Case : SOD-123
Maximum Reverse Leakage Current : 0.045 uA
Voltage Temperature Coefficient : 30.4 mV / C