BZT52C36S
Zener Diodes 36 Volt 200mW 5%
product image
BZT52C36S Picture
SeekIC No. : 00278117 Detail
BZT52C36S: Zener Diodes 36 Volt 200mW 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BZT52C36S
Quick Details
Zener Voltage : 36 V Voltage Tolerance : 5 %
Power Dissipation : 200 mW Maximum Reverse Leakage Current : 0.5 uA
Maximum Zener Impedance : 90 Ohms Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOD-323F
Packaging : Reel
Description
Voltage Temperature Coefficient :
Zener Current :
Voltage Tolerance : 5 %
Packaging : Reel
Zener Voltage : 36 V
Maximum Reverse Leakage Current : 0.5 uA
Power Dissipation : 200 mW
Maximum Zener Impedance : 90 Ohms