BZT52C39
Zener Diodes 39 Volt 410mW 5%
product image
BZT52C39 Picture
SeekIC No. : 00277934 Detail
BZT52C39: Zener Diodes 39 Volt 410mW 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BZT52C39
Quick Details
Zener Voltage : 39 V Voltage Tolerance : 5 %
Voltage Temperature Coefficient : 37.3 mV / C Power Dissipation : 500 mW
Maximum Reverse Leakage Current : 0.045 uA Maximum Zener Impedance : 130 Ohms
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOD-123 Packaging : Reel
Description
Zener Current :
Voltage Tolerance : 5 %
Packaging : Reel
Zener Voltage : 39 V
Power Dissipation : 500 mW
Package / Case : SOD-123
Maximum Zener Impedance : 130 Ohms
Maximum Reverse Leakage Current : 0.045 uA
Voltage Temperature Coefficient : 37.3 mV / C
Features:
· Planar Die Construction
· 500mW Power Dissipation on Ceramic PCB
· General Purpose, Medium Current
· Ideally Suited for Automated Assembly Processes
· Available in Lead Free Version
Specifications
Part Number BZT52C39
Power Rating (mW) 500
NomVZ 39
@ IZT (mA) 2
Tol V (typ) (%) 5.13
IR (µA) 0.1
Characteristic Symbol Value Unit
Forward Voltage (Note 2) @ IF = 10mA VF 0.9 V
Power Dissipation (Note 1) Pd 500 mW
Thermal Resistance, Junction to Ambient Air (Note 1) RJA 305 /W
Operating and Storage Temperature Range Tj, TSTG -65 to +150
Notes: 1. Device mounted on ceramic PCB; 7.6mm x 9.4mm x 0.87mm with pad areas 25mm2.