BZT52C39S
Zener Diodes 39 Volt 200mW 5%
product image
BZT52C39S Picture
SeekIC No. : 00277540 Detail
BZT52C39S: Zener Diodes 39 Volt 200mW 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BZT52C39S
Mfg:
Taiwan Semiconductor
Quick Details
Zener Voltage : 39 V Voltage Tolerance : 5 %
Power Dissipation : 200 mW Maximum Reverse Leakage Current : 0.5 uA
Maximum Zener Impedance : 130 Ohms Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOD-323F
Packaging : Reel
Description
Voltage Temperature Coefficient :
Zener Current :
Voltage Tolerance : 5 %
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Zener Voltage : 39 V
Maximum Reverse Leakage Current : 0.5 uA
Power Dissipation : 200 mW
Maximum Zener Impedance : 130 Ohms
Package / Case : SOD-323F
Features:
Planar Die construction
200mW Power Dissipation
Zener Voltages from 2.4V - 39V