BZT52C3V3
Zener Diodes 3.3 Volt 410mW 5%
product image
BZT52C3V3 Picture
SeekIC No. : 00277646 Detail
BZT52C3V3: Zener Diodes 3.3 Volt 410mW 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BZT52C3V3
Quick Details
Zener Voltage : 3.3 V Voltage Tolerance : 5 %
Voltage Temperature Coefficient : - 1.75 mV / C Power Dissipation : 500 mW
Maximum Reverse Leakage Current : 4.5 uA Maximum Zener Impedance : 95 Ohms
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOD-123 Packaging : Reel
Description
Zener Current :
Voltage Tolerance : 5 %
Packaging : Reel
Power Dissipation : 500 mW
Package / Case : SOD-123
Maximum Zener Impedance : 95 Ohms
Zener Voltage : 3.3 V
Voltage Temperature Coefficient : - 1.75 mV / C
Maximum Reverse Leakage Current : 4.5 uA
Features:
· Planar Die Construction
· 500mW Power Dissipation on Ceramic PCB
· General Purpose, Medium Current
· Ideally Suited for Automated Assembly Processes
· Available in Lead Free Version
Specifications
Part Number BZT52C3V3
Power Rating (mW) 500
NomVZ 3.3
@ IZT (mA) 5
Tol V (typ) (%) 6.06
IR (µA) 5
Characteristic
Symbol
Value
Unit
Forward Voltage (Note 2) @ IF = 10mA
VF
0.9
V
Power Dissipation (Note 1)
Pd
500
mW
Thermal Resistance, Junction to Ambient Air (Note 1)
RJA
305
/W
Operating and Storage Temperature Range
Tj, TSTG
-65 to +150
Notes: 1. Device mounted on ceramic PCB; 7.6mm x 9.4mm x 0.87mm with pad areas 25mm2.