BZT52C3V9
Zener Diodes 3.9 Volt 410mW 5%
product image
BZT52C3V9 Picture
SeekIC No. : 00277532 Detail
BZT52C3V9: Zener Diodes 3.9 Volt 410mW 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BZT52C3V9
Quick Details
Zener Voltage : 3.9 V Voltage Tolerance : 5 %
Voltage Temperature Coefficient : - 1.75 mV / C Power Dissipation : 500 mW
Maximum Reverse Leakage Current : 2.7 uA Maximum Zener Impedance : 90 Ohms
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOD-123 Packaging : Reel
Description
Zener Current :
Voltage Tolerance : 5 %
Packaging : Reel
Power Dissipation : 500 mW
Package / Case : SOD-123
Maximum Zener Impedance : 90 Ohms
Zener Voltage : 3.9 V
Voltage Temperature Coefficient : - 1.75 mV / C