BZT52C43
Zener Diodes 43 Volt 410mW 5%
product image
BZT52C43 Picture
SeekIC No. : 00277397 Detail
BZT52C43: Zener Diodes 43 Volt 410mW 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BZT52C43
Quick Details
Zener Voltage : 43 V Voltage Tolerance : 5 %
Voltage Temperature Coefficient : 11 mV / C Power Dissipation : 500 mW
Maximum Reverse Leakage Current : 0.045 uA Maximum Zener Impedance : 100 Ohms
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOD-123 Packaging : Reel
Description
Zener Current :
Voltage Tolerance : 5 %
Packaging : Reel
Zener Voltage : 43 V
Power Dissipation : 500 mW
Maximum Zener Impedance : 100 Ohms
Package / Case : SOD-123
Maximum Reverse Leakage Current : 0.045 uA
Voltage Temperature Coefficient : 11 mV / C
Features:
· Planar Die Construction
· General Purpose, Medium Current
· Ideally Suited for Automated Assembly Processes
Specifications
Part Number BZT52C43
Power Rating (mW) 410
NomVZ 43
@ IZT (mA) 5
Tol V (typ) (%) 6.98
IR (µA) 0.1
Characteristic Symbol Value Unit
Power Dissipation (Note 1) Pd 410 mW
Thermal Resistance, Junction to Ambient Air (Note 1) RJA 305 /W
Operating and Storage Temperature Range Tj, TSTG -65 to +150
Notes: 1. Device mounted on ceramic PCB; 7.6mm x 9.4mm x 0.87mm with pad areas 25mm2.