BZT52C47
Zener Diodes 47 Volt 410mW 5%
product image
BZT52C47 Picture
SeekIC No. : 00277929 Detail
BZT52C47: Zener Diodes 47 Volt 410mW 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BZT52C47
Quick Details
Zener Voltage : 47 V Voltage Tolerance : 5 %
Voltage Temperature Coefficient : 11 mV / C Power Dissipation : 500 mW
Maximum Reverse Leakage Current : 0.045 uA Maximum Zener Impedance : 100 Ohms
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOD-123 Packaging : Reel
Description
Zener Current :
Voltage Tolerance : 5 %
Packaging : Reel
Zener Voltage : 47 V
Power Dissipation : 500 mW
Maximum Zener Impedance : 100 Ohms
Package / Case : SOD-123
Maximum Reverse Leakage Current : 0.045 uA
Voltage Temperature Coefficient : 11 mV / C