BZT52C4V3
Zener Diodes 4.3 Volt 410mW 5%
product image
BZT52C4V3 Picture
SeekIC No. : 00277855 Detail
BZT52C4V3: Zener Diodes 4.3 Volt 410mW 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BZT52C4V3
Quick Details
Zener Voltage : 4.3 V Voltage Tolerance : 5 %
Voltage Temperature Coefficient : - 1.75 mV / C Power Dissipation : 500 mW
Maximum Reverse Leakage Current : 2.7 uA Maximum Zener Impedance : 90 Ohms
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOD-123 Packaging : Reel
Description
Zener Current :
Voltage Tolerance : 5 %
Packaging : Reel
Power Dissipation : 500 mW
Package / Case : SOD-123
Zener Voltage : 4.3 V
Maximum Zener Impedance : 90 Ohms
Voltage Temperature Coefficient : - 1.75 mV / C