BZT52C51S
Zener Diodes 51 Volt 200mW 5%
product image
BZT52C51S Picture
SeekIC No. : 00277530 Detail
BZT52C51S: Zener Diodes 51 Volt 200mW 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BZT52C51S
Quick Details
Zener Voltage : 51 V Voltage Tolerance : 5 %
Power Dissipation : 200 mW Maximum Reverse Leakage Current : 0.5 uA
Maximum Zener Impedance : 180 Ohms Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOD-323F
Packaging : Reel
Description
Voltage Temperature Coefficient :
Zener Current :
Voltage Tolerance : 5 %
Packaging : Reel
Maximum Reverse Leakage Current : 0.5 uA
Power Dissipation : 200 mW
Zener Voltage : 51 V
Maximum Zener Impedance : 180 Ohms