BZT52C5V1-7-F
Zener Diodes 5.1V 500mW
product image
BZT52C5V1-7-F Picture
SeekIC No. : 00269463 Detail
BZT52C5V1-7-F: Zener Diodes 5.1V 500mW
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BZT52C5V1-7-F
Mfg:
Diodes Inc.
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Zener Voltage : 5.1 V Voltage Tolerance : 6 %
Voltage Temperature Coefficient : - 0.75 mV/deg C Zener Current : 5 mA
Power Dissipation : 500 mW Maximum Reverse Leakage Current : 2 uA
Maximum Zener Impedance : 60 Ohms Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOD-123
Packaging : Reel
Description
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Maximum Zener Impedance : 60 Ohms
Power Dissipation : 500 mW
Package / Case : SOD-123
Voltage Tolerance : 6 %
Zener Current : 5 mA
Zener Voltage : 5.1 V
Maximum Reverse Leakage Current : 2 uA
Voltage Temperature Coefficient : - 0.75 mV/deg C
Parameters:
Technical/Catalog InformationBZT52C5V1-7-F
VendorDiodes Inc (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Current - Reverse Leakage @ Vr2A @ 2V
Tolerance±5.88%
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
PackagingDigi-Reel?
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names BZT52C5V1 7 F