BZT52C5V1-TP
Zener Diodes 500mW 5.1V
product image
BZT52C5V1-TP Picture
SeekIC No. : 00270161 Detail
BZT52C5V1-TP: Zener Diodes 500mW 5.1V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BZT52C5V1-TP
Mfg:
Micro Commercial Components (MCC)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Zener Voltage : 5.1 V Voltage Tolerance : 6 %
Voltage Temperature Coefficient : - 0.75 mV / C Power Dissipation : 500 mW
Maximum Reverse Leakage Current : 2 uA Maximum Zener Impedance : 60 Ohms
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOD-123 Packaging : Reel
Packaging : Reel
Maximum Zener Impedance : 60 Ohms
Power Dissipation : 500 mW
Package / Case : SOD-123
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Voltage Tolerance : 6 %
Zener Voltage : 5.1 V
Maximum Reverse Leakage Current : 2 uA
Voltage Temperature Coefficient : - 0.75 mV / C
Parameters:
Technical/Catalog InformationBZT52C5V1-TP
VendorMicro Commercial Co
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Current - Reverse Leakage @ Vr2A @ 2V
Tolerance-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature-65°C ~ 175°C