BZT52C5V1-V-GS18
Zener Diodes 5.1 Volt 0.41W 5%
product image
BZT52C5V1-V-GS18 Picture
SeekIC No. : 00267965 Detail
BZT52C5V1-V-GS18: Zener Diodes 5.1 Volt 0.41W 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BZT52C5V1-V-GS18
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Zener Voltage : 5.1 V Voltage Tolerance : 6 %
Voltage Temperature Coefficient : 0.005 %/deg C Zener Current : 67 mA
Power Dissipation : 500 mW Maximum Zener Impedance : 60 Ohms
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOD-123 Packaging : Reel
Description
Maximum Reverse Leakage Current :
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Maximum Zener Impedance : 60 Ohms
Power Dissipation : 500 mW
Package / Case : SOD-123
Voltage Tolerance : 6 %
Zener Voltage : 5.1 V
Voltage Temperature Coefficient : 0.005 %/deg C
Zener Current : 67 mA