BZT52C5V6
Zener Diodes 5.6 Volt 410mW 5%
product image
BZT52C5V6 Picture
SeekIC No. : 00277489 Detail
BZT52C5V6: Zener Diodes 5.6 Volt 410mW 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BZT52C5V6
Mfg:
Taiwan Semiconductor
Quick Details
Zener Voltage : 5.6 V Voltage Tolerance : 5 %
Voltage Temperature Coefficient : 0.25 mV / C Power Dissipation : 500 mW
Maximum Reverse Leakage Current : 0.9 uA Maximum Zener Impedance : 40 Ohms
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOD-123 Packaging : Reel
Description
Zener Current :
Voltage Tolerance : 5 %
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Power Dissipation : 500 mW
Zener Voltage : 5.6 V
Maximum Zener Impedance : 40 Ohms
Package / Case : SOD-123
Maximum Reverse Leakage Current : 0.9 uA
Voltage Temperature Coefficient : 0.25 mV / C