BZV55-B10,115
Zener Diodes 500MW 10V
product image
BZV55-B10,115 Picture
SeekIC No. : 00267409 Detail
BZV55-B10,115: Zener Diodes 500MW 10V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BZV55-B10,115
Mfg:
NXP Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Zener Voltage : 10 V Voltage Tolerance : 2 %
Voltage Temperature Coefficient : 6.4 mV / K Power Dissipation : 500 mW
Maximum Reverse Leakage Current : 0.2 uA Maximum Zener Impedance : 20 Ohms
Maximum Operating Temperature : + 200 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOD-80 Packaging : Reel
Description
Zener Current :
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Maximum Reverse Leakage Current : 0.2 uA
Maximum Zener Impedance : 20 Ohms
Zener Voltage : 10 V
Power Dissipation : 500 mW
Maximum Operating Temperature : + 200 C
Package / Case : SOD-80
Voltage Tolerance : 2 %
Voltage Temperature Coefficient : 6.4 mV / K
Parameters:
Technical/Catalog InformationBZV55-B10,115
VendorNXP Semiconductors (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Voltage - Zener (Nom) (Vz)10V
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Current - Reverse Leakage @ Vr200nA @ 7V
Tolerance±2%
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseLL-34, LLDS, MiniMELF, SOD80C
PackagingDigi-Reel?
Operating Temperature-65°C ~ 200°C