BZV55B11
Zener Diodes 11 Volt 500mW 2%
product image
BZV55B11 Picture
SeekIC No. : 00277463 Detail
BZV55B11: Zener Diodes 11 Volt 500mW 2%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BZV55B11
Mfg:
Taiwan Semiconductor
Quick Details
Zener Voltage : 11 V Voltage Tolerance : 2 %
Power Dissipation : 500 mW Maximum Reverse Leakage Current : 0.1 uA
Maximum Zener Impedance : 20 Ohms Maximum Operating Temperature : + 200 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : LL-34
Packaging : Reel
Description
Voltage Temperature Coefficient :
Packaging : Reel
Maximum Reverse Leakage Current : 0.1 uA
Maximum Zener Impedance : 20 Ohms
Power Dissipation : 500 mW
Zener Voltage : 11 V
Maximum Operating Temperature : + 200 C
Voltage Tolerance : 2 %