BZV55-C3V3,135
Zener Diodes DIODE ZENER 5 PCT
product image
BZV55-C3V3,135 Picture
SeekIC No. : 00271163 Detail
BZV55-C3V3,135: Zener Diodes DIODE ZENER 5 PCT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BZV55-C3V3,135
Mfg:
NXP Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Zener Voltage : 3.3 V Voltage Tolerance : 5 %
Voltage Temperature Coefficient : - 2.4 mV / K Power Dissipation : 500 mW
Maximum Reverse Leakage Current : 5 uA Maximum Zener Impedance : 95 Ohms
Maximum Operating Temperature : + 200 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOD-80 Packaging : Reel
Description
Zener Current :
Voltage Tolerance : 5 %
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Maximum Reverse Leakage Current : 5 uA
Power Dissipation : 500 mW
Maximum Zener Impedance : 95 Ohms
Maximum Operating Temperature : + 200 C
Package / Case : SOD-80
Zener Voltage : 3.3 V
Voltage Temperature Coefficient : - 2.4 mV / K