BZW50-120B
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 5000W 120V Bidirect
product image
BZW50-120B Picture
SeekIC No. : 00237732 Detail
BZW50-120B: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 5000W 120V Bidirect
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BZW50-120B
Mfg:
STMicroelectronics
Quick Details
Polarity : Bidirectional Clamping Voltage : 274 V
Operating Voltage : 120 V Package / Case : R6
Breakdown Voltage : 133 V Peak Surge Current : 23 A
Peak Pulse Power Dissipation : 5000 W Capacitance : 1900 pF
Maximum Operating Temperature : + 175 C Minimum Operating Temperature : - 65 C
Packaging : Ammo
Description
Channels :
Termination Style :
Polarity : Bidirectional
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Packaging : Ammo
Peak Pulse Power Dissipation : 5000 W
Capacitance : 1900 pF
Package / Case : R6
Clamping Voltage : 274 V
Operating Voltage : 120 V
Breakdown Voltage : 133 V
Peak Surge Current : 23 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationBZW50-120B
VendorSTMicroelectronics
CategoryCircuit Protection
Package / CaseR6, Axial
PackagingTape & Box (TB)
PolarizationBidirectional
Power (Watts)5000W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)120V
Voltage - Breakdown133V