BZW50-12B
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 5000W 12V Bidirect
product image
BZW50-12B Picture
SeekIC No. : 00238771 Detail
BZW50-12B: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 5000W 12V Bidirect
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BZW50-12B
Mfg:
STMicroelectronics
Quick Details
Polarity : Bidirectional Clamping Voltage : 28 V
Operating Voltage : 12 V Package / Case : R6
Breakdown Voltage : 13.3 V Peak Surge Current : 227 A
Peak Pulse Power Dissipation : 5000 W Capacitance : 18500 pF
Maximum Operating Temperature : + 175 C Minimum Operating Temperature : - 65 C
Packaging : Ammo
Description
Channels :
Termination Style :
Polarity : Bidirectional
Operating Voltage : 12 V
Breakdown Voltage : 13.3 V
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Packaging : Ammo
Peak Pulse Power Dissipation : 5000 W
Package / Case : R6
Clamping Voltage : 28 V
Peak Surge Current : 227 A
Capacitance : 18500 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationBZW50-12B
VendorSTMicroelectronics
CategoryCircuit Protection
Package / CaseR6, Axial
PackagingTape & Box (TB)
PolarizationBidirectional
Power (Watts)5000W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown13.3V