BZX84C10LT1
Zener Diodes 10V 225mW
product image
BZX84C10LT1 Picture
SeekIC No. : 00282229 Detail
BZX84C10LT1: Zener Diodes 10V 225mW
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BZX84C10LT1
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Zener Voltage : 10 V Voltage Tolerance : 6 %
Voltage Temperature Coefficient : 6.25 mV/K Zener Current : 10 mA
Power Dissipation : 300 mW Maximum Reverse Leakage Current : 0.2 uA
Maximum Zener Impedance : 20 Ohms Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-23
Packaging : Reel
Maximum Reverse Leakage Current : 0.2 uA
Maximum Zener Impedance : 20 Ohms
Zener Voltage : 10 V
Zener Current : 10 mA
Power Dissipation : 300 mW
Package / Case : SOT-23
Voltage Tolerance : 6 %
Voltage Temperature Coefficient : 6.25 mV/K