BZX84C5V1ET1
Zener Diodes 5.1V 225mW
product image
BZX84C5V1ET1 Picture
SeekIC No. : 00282653 Detail
BZX84C5V1ET1: Zener Diodes 5.1V 225mW
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BZX84C5V1ET1
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Zener Voltage : 5.1 V Voltage Tolerance : 6 %
Voltage Temperature Coefficient : - 0.75 mV/K Zener Current : 10 mA
Power Dissipation : 300 mW Maximum Reverse Leakage Current : 2 uA
Maximum Zener Impedance : 60 Ohms Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-23
Packaging : Reel
Maximum Zener Impedance : 60 Ohms
Zener Current : 10 mA
Power Dissipation : 300 mW
Package / Case : SOT-23
Voltage Tolerance : 6 %
Zener Voltage : 5.1 V
Maximum Reverse Leakage Current : 2 uA
Voltage Temperature Coefficient : - 0.75 mV/K