BZX84-A12,215
Zener Diodes Diode Zener Single 12V 1% 250mW 3-Pin
product image
BZX84-A12,215 Picture
SeekIC No. : 00267874 Detail
BZX84-A12,215: Zener Diodes Diode Zener Single 12V 1% 250mW 3-Pin
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BZX84-A12,215
Mfg:
NXP Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Zener Voltage : 12 V Voltage Tolerance : 1 %
Voltage Temperature Coefficient : 8.4 mV / K Power Dissipation : 250 mW
Maximum Reverse Leakage Current : 100 nA Maximum Zener Impedance : 25 Ohms
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-236AB Packaging : Reel
Description
Zener Current :
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Maximum Zener Impedance : 25 Ohms
Zener Voltage : 12 V
Power Dissipation : 250 mW
Maximum Reverse Leakage Current : 100 nA
Voltage Tolerance : 1 %
Package / Case : TO-236AB
Voltage Temperature Coefficient : 8.4 mV / K