BZX84-B3V3,215
Zener Diodes DIODE ZENER 2 PCT
product image
BZX84-B3V3,215 Picture
SeekIC No. : 00266882 Detail
BZX84-B3V3,215: Zener Diodes DIODE ZENER 2 PCT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BZX84-B3V3,215
Mfg:
NXP Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Zener Voltage : 3.3 V Voltage Tolerance : 2 %
Voltage Temperature Coefficient : - 2.4 mV / K Power Dissipation : 250 mW
Maximum Reverse Leakage Current : 5 uA Maximum Zener Impedance : 95 Ohms
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-236AB Packaging : Reel
Description
Zener Current :
Packaging : Reel
Maximum Reverse Leakage Current : 5 uA
Maximum Zener Impedance : 95 Ohms
Voltage Tolerance : 2 %
Power Dissipation : 250 mW
Zener Voltage : 3.3 V
Voltage Temperature Coefficient : - 2.4 mV / K