C0402C153K4RACTU
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 16volts 15000pF X7R 10%
product image
C0402C153K4RACTU Picture
SeekIC No. : 00806139 Detail
C0402C153K4RACTU: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 16volts 15000pF X7R 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
C0402C153K4RACTU
Mfg:
Kemet
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Capacitance : 0.015 uF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 16 Volts Temperature Coefficient / Code : X7R
Case Code - in : 0402 Case Code - mm : 1005
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : MLCCs Tin/Lead Termination
Packaging : Reel
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Tolerance : 10 %
Temperature Coefficient / Code : X7R
Case Code - in : 0402
Case Code - mm : 1005
Voltage Rating : 16 Volts
Product : MLCCs Tin/Lead Termination
Capacitance : 0.015 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationC0402C153K4RACTU
VendorKemet (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance0.015F
Voltage - Rated 16V
Tolerance±10%
Package / Case0402 (1005 metric)
Temperature CoefficientX7R
PackagingDigi-Reel?
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C