C1825C474K5RACTU: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 50volts 0.47uF X7R 10%
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 630volts 10pF C0G
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 630volts 10pF 5% C0G
| Capacitance : | 0.47 uF | Tolerance : | 10 % |
| Voltage Rating : | 50 Volts | Temperature Coefficient / Code : | X7R |
| Case Code - in : | 1825 | Case Code - mm : | 4564 |
| Operating Temperature Range : | - 55 C to + 125 C | Product : | MLCCs Tin/Lead Termination |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | C1825C474K5RACTU |
| Vendor | Kemet (VA) |
| Category | Capacitors |
| Capacitance | 0.47F |
| Voltage - Rated | 50V |
| Tolerance | ±10% |
| Package / Case | 1825 (4564 metric) |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Packaging | Digi-Reel? |
| Features | General Purpose |
| Lead Spacing | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |